czy wiesz, że świeca z wosku sojowego pali się dwa razy dłużej od świecy parafinowej? Jak prawidłowo palić świecę, aby służyła nam jak najdłużej, najlepiej i najbezpieczniej...

JAK PALIĆ ŚWIECE?

czy wiesz, że świeca z wosku sojowego pali się dwa razy dłużej od świecy parafinowej? Jak prawidłowo palić świecę, aby służyła nam jak najdłużej, najlepiej
i najbezpieczniej...

Świeca sojowa o objętości 180 ml pali się średnio 40 godzin. Jest produktem naturalnym, który w czasie użytkowania wymaga zastosowania kilku prostych czynności, by w pełni wykorzystać jej walory. Odwdzięczy nam się pięknym, żywym płomieniem, uwolni aromaty, a wosk spalimy niemalże do końca.

  1. Świecę sojową należy palić jednorazowo conajmniej 3, a maksymalnie 4 godziny. I zasada ta dotyczy praktycznie każdego palenia, nie tylko pierwszego. W tym czasie cała powierzchnia wosku roztopi się tworząc tzw basen. Unikamy w ten sposób tunelowania świecy, które powoduje jej gaśnięcie i osadzanie wosku na ścianach słoika, co z kolei wyklucza pełne jego wykorzystanie.
  2. Dlaczego świecę palimy nie dłużej niż 4 godziny? Aby nie dopuścić do nadmiernego jej ogrzania. Zbyt wysoka temperatura powoduje szybsze wyparowanie zawartych w niej aromatów.
  3. Świecę najlepiej zgasić gasidłem, żartobliwie nazywanym maszyną do gaszenia świeczek. Świeca zgaszona poprzez nakrycie knota kapturkiem ograniczającym dostęp tlenu, nie kopci po zakończeniu palenia. A my rozkoszujemy się dłużej unoszącym w powietrzu zapachem. Jeśli nie mamy gasidła, pamiętamy, by płomień zdmuchnąć jak najdelikatniej.
  4. Nie przenosimy świecy bezpośrednio po zakończeniu palenia. Pozostawiamy świecę do ponownego jej zastygnięcia.
  5. Przed każdym kolejnym zapaleniem należy przyciąć knot na długość około 0,5 cm. Unikniemy w ten sposób kruszenia się knota, a sam płomień będzie jasny i równomierny.
  6. Świecy nie wypalamy do końca. Palimy ją do wysokości około 1,5 cm od dna słoika, aby go zbytnio nie rozgrzać. Nadmierna temperatura mogłaby spowodować uszkodzenie niezabezpieczonej powierzchni na której stoi świeca lub nawet pęknięcie słoika.

Przechowywanie

  1. Świece przechowujemy w zamkniętym słoiku,
    w temperaturze pokojowej.
  2. Unikamy gwałtownych zmian temperatury, np. po zakupie świecy na jarmarku bożonarodzeniowym, nie zapalamy jej od razu po przyjściu do domu.
  3. Nie stawiamy jej w miejscach silnie nasłonecznionych, np. na parapecie, ponieważ silne działanie promieni słonecznych może skutkować odbarwieniem i popękaniem wosku.

Bezpieczeństwo

  1. Świeca powinna stać na płaskiej, odpornej na wysoką temperaturę powierzchni.
  2. Z dala od przedmiotów łatwopalnych, przeciągów.
  3. W miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.
  4. Jeśli jednocześnie palimy kilka świec, należy zachować conajmniej 10 cm odległości między nimi.
  5. Nie zalewać świecy wodą i nie wrzucać do niej żadnych przedmiotów.
  6. Chronić przed innymi źródłami ciepła.
  7. Regularnie przycinać knot na długość 0,5 cm.
  8. Nie dopuszczać do całkowitego wypalenia wosku, pozostawiając około 1,5 cm od dna słoika.
  9. Nie zostawiać palącej się świecy bez nadzoru.
masz pytania?