Boho we wnętrzach kojarzy się z ciepłem, sielską atmosferą, beztroską i stonowanymi kolorami. Oglądając współczesne aranżacje trudno uwierzyć, że klasyczny styl boho wywodzi się z Francji i jest dużo bardziej kolorowy niż jego nowoczesne odmiany. Rozpowszechniła go paryska cyganeria zwana Bohemą, która wyznawała zasadę swobody twórczej, wolności i niezależności. Te wartości zapoczątkowały styl boho, który z nurtu artystyczno-kulturowego przekształcił się i stopniowo rozprzestrzenił na inne dziedziny życia, w tym również na aranżację wnętrz. Najogólniej mówiąc w tym stylu liczy się indywidualny gust, swoboda i wygoda. Nie jest to styl minimalistyczny, a raczej polegający na gromadzeniu i łączeniu jak największej ilości z pozoru nie pasujących do siebie wzorów, faktur, przedmiotów i mebli. Celem jest stworzenie przytulnej przestrzeni, w której się wygodnie mieszka.
Dzisiaj pokażę Wam aranżację, która jest inspirowana stylem boho i która być może zachęci Was do stworzenia takiego kącika u siebie. Podpowiem co warto wykorzystać przy tworzeniu dekoracji 🙂

Latem takie miejsce świetnie sprawdzi się na tarasie lub werandzie. Jeśli dysponujecie ogrodem zimowym macie idealną okazję, by właśnie tam zorganizować miejsce do relaksu i wypoczynku. Natomiast gdy niski stół użyty w aranżacji zastąpicie tradycyjnym, z powodzeniem stworzycie wystrój boho w jadalni czy salonie.
Styl boho lubuje się w wykorzystaniu materiałów naturalnych i palety barw, która odwzorowuje kolory ziemi i natury. Dlatego w tle powieśmy stonowane, lniane lub bawełniane zasłony w odcieniach kremu lub beżu. Aby zapewnić nastrojowe oświetlenie warto w różnych miejscach puścić swobodnie zwisające sznury drobnych lampek. Wykorzystajcie te same, których używacie do dekoracji świątecznych, najlepiej te o ciepłej barwie światła. W pobliżu ustawcie donice z roślinami zielonymi. Najlepiej wyglądać będą duże, egzotyczne odmiany np. palmy lub figowce. Ponieważ zależy nam na uzyskaniu wrażenia przytulności rozrzućcie w okolicy stołu dużą ilość poduszek i koców utrzymanych w kolorystyce naturalnej, gładkich lub wzorzystych z motywami etnicznymi i frędzlami. Na podłodze możecie rozłożyć imitujące futerka dywaniki lub tkane chodniki. Ciekawie będą wyglądać i dodatkowo oświetlą przestrzeń ustawione w pobliżu duże drewniane lub bambusowe lampiony oraz palące się świece.

Sercem aranżacji jest piękny drewniany stół z bardzo okazale wyglądającym nakryciem, które tak naprawdę jest nieskomplikowane i łatwe do wykonania. Rozłóżcie bezpośrednio na stole podkładki z trawy morskiej i fantazyjnie zawiążcie serwetki. Na środku ustawcie efektowną dekorację. Jak ją wykonać?
- Kosz materiałowy, wiklinowy, osłonkę lub inny pojemnik wykładamy celofanem lub folią.
- Umieszczamy w nim gąbkę florystyczną: w przypadku roślin żywych-zieloną, w przypadku roślin suszonych-szarą. Gąbkę zieloną przed użyciem należy namoczyć. Wystarczy położyć ją na powierzchni wody w wiaderku i poczekać, aż opadnie na dno. Niezależnie której używamy, gąbkę docinamy nożem do kształtu pojemnika. Gąbki florystyczne są dostępne w każdym sklepie florystycznym i w większości marketów ogrodniczych.
- Tworzymy kompozycję według swojego uznania, pojedynczo i delikatnie wbijając poszczególne elementy w gąbkę.
Jeśli macie ochotę na bardziej egzotyczny wystój, do tworzenia dekoracji wykorzystajcie gałązki eukaliptusa, trawę pampasową i najróżniejsze sukulenty. Te ostatnie również możecie postawić na stole w glinianych doniczkach. Innym fajnym pomysłem jest ułożenie roślinnej girlandy wzdłuż całej długości stołu.



W wersji bardziej swojskiej dekoracją może być luźno ułożony bukiet polnych kwiatów w szklanym słoju lub pojedyncze gałązki w butelkach ustawionych na plastrach drewna. Jeśli akurat macie na posesji zbędny pieniek, piłę i pomocną dłoń :), to polecam przygotować je własnoręcznie. Jeżeli nie, to znajdziecie takie plastry w niektórych sklepach. Do dekoracji wykorzystujcie wszystko, co macie pod ręką. Kwiaty z ogrodu, gałązki z sadu lub patyczki z lasu. Im bardziej naturalnie tym lepiej. Ważne, by kompozycje były luźne i swobodne, stworzone jakby od niechcenia.


Cudowny, wręcz błogi nastrój stworzycie zapalając świece. Rozstawcie je w różnych miejscach. Mogą stać na stole, pobliskich stoliczkach lub komódkach. Jeszcze większy efekt uzyskacie jeśli zdecydujecie się na świece zapachowe.

Dobór mebli nie powinien stanowić problemu, bo akurat w tym stylu mamy możliwość łączenia najróżniejszych elementów na pierwszy rzut oka do siebie nie pasujących. Świetnie wyglądać będą meble wykonane z drewna, rattanu, wikliny, a nawet metalu. Mogą być proste w formie lub masywne, zdobione. Nowsze i te w stylu vintage. Oprócz większych mebli takich jak komody, stoły, krzesła, rattanowe sofy czy fotele, w pomieszczeniu możecie ustawić pufy, taborety, plecione skrzynie i kosze.
Jeśli lubicie dekoracje ścienne wybierzcie tkane kilimy i bardzo popularne ostatnio ręcznie tworzone makramy.

W luźną estetykę stylu boho idealnie wpisuje się popularny od jakiegoś czasu trend urban jungle, czyli tworzenia w domach tzw. miejskich dżungli.
Rośliny nie tylko rewelacyjnie wyglądają we wnętrzach, ale świetnie wpływają na jakość powietrza. Jeśli macie miejsce wypełnijcie je dużymi egzotycznymi okazami w masywnych donicach lub ustawcie je w lżejszych wiklinowych albo rattanowych koszach. Idealnie pasować będą palmy, figowce, monstery, bluszcze, a także sukulenty i kaktusy.
Mam nadzieję, że te parę wskazówek będzie dla Was przydatnych przy tworzeniu własnego przytulnego wnętrza. Pamiętajcie, że liczy się indywidualny styl, więc jeśli macie swoje fajne pomysły podzielcie się nimi z nami! Dajcie znać jak przebiegają Wasze metamorfozy 🙂
Poniżej w pigułce cechy wyróżniające styl boho:
–motywy etniczne (sztuka afrykańska, perskie dywany, tkaniny z frędzlami),
–barwy ziemi i natury (odcienie gleby: od czarnych, brunatnych, szarych i brunatno-szarych, poprzez gleby rdzawe, pomarańczowe, żółte, zielonkawe i brązowe po zupełnie jasne barwy piaskowe i kremowe)
–naturalne materiały (drewno, wiklina, rattan, miedź, kamień, len)
–ręcznie tworzone przedmioty (rzeźby, plecione kosze, gliniane donice, makramy, świece)
–pozorny chaos w ustawieniu mebli i dodatków
–uniwersalność czyli możliwość łączenia różnych stylów (boho świetnie współgra ze stylem vintage, stąd często w stylizacjach używa się mebli z odzysku lub staroci wyszukanych na pchlich targach)
