Zapachy otaczają nas wszędzie. Pachnie dom, morze i las. Świeże pranie i ciepła szarlotka. Pachną miejsca które odwiedzamy i ludzie których spotykamy. Zapach jest magią, tworzy wspomnienia, odpręża, relaksuje i uspokaja lub odwrotnie, energetyzuje i pobudza.
Węch jest jednym z pięciu podstawowych zmysłów człowieka. Czasem niedoceniany, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. W ciągu całego życia nasz mózg przyswaja tysiące zapachów, wiążąc je z konkretnymi uczuciami i emocjami, tworząc tzw. pamięć zapachową. To dlatego nawet po wielu latach pamiętamy zapach kwitnących jabłoni w sadzie dziadka, pieczonego przez babcię ciasta, ulubionej przytulanki czy łąki na której się bawiliśmy. Poznając świat zapamiętujemy zapachy miejsc i zdarzeń. Zapach kokosa przypomni nam wakacje na egzotycznej plaży, a kadzidła podróż do krajów Orientu. Aromaty, które wywołują pozytywne wspomnienia, działają kojąco na nasz organizm, relaksują i zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Stąd zrodziła się chęć aromatyzacji pomieszczeń w których przebywamy. Jednym ze sposobów jest palenie świec, ale pod warunkiem, że wykonane są z dobrej jakości składników. Oprócz naturalnego wosku powinny zawierać kompozycję zapachową, która jest dokładnie przebadana pod kątem zastosowania do produkcji świec, światłotrwałości, spalania i emisji aromatu, czyli taką która posiada certyfikaty IFRA i MSDS. Dotyczy to zarówno olejków eterycznych jak i zapachowych. Wtedy mamy pewność, że produkt jest całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia oraz przyjazny środowisku.
Składnikiem świec mogą być zarówno olejki eteryczne jak i olejki zapachowe. Jaka jest różnica między nimi?
Olejki eteryczne są w 100% naturalnym produktem pozyskiwanym z roślin, głównie z liści lub pędów, najczęściej poprzez destylację z parą wodną lub wytłaczanie na zimno. Posiadają właściwości prozdrowotne, dlatego są stosowane w medycynie naturalnej jak również wspierają terapie konwencjonalne w leczeniu różnych dolegliwości. Aplikuje się je miejscowo na skórę w postaci maści, kremów, żelów itp lub stosuje w formie znanej od wieków aromaterapii. Leczenie zapachem to stosowanie min. masaży, kąpieli, kompresów i inhalacji z wykorzystaniem naturalnych olejków, a także palenie coraz popularniejszych świec aromaterapeutycznych, które również mają je w swym składzie. Należy jednak pamiętać, że olejki eteryczne, pomimo wielu zalet, tak jak każda inna substancja występująca w naturze mogą podrażniać lub wywoływać reakcje alergiczne.
Olejki zapachowe są natomiast z reguły połączeniem naturalnych wyciągów roślinnych z nutami zapachowymi pozyskanymi syntetycznie. Ze względu na technologię produkcji nie posiadają właściwości leczniczych, niemniej posiadają inne zalety, takie jak możliwość tworzenia bardzo trwałych, przepięknych kompozycji o prawie nieskończonej gamie zapachowej. Olejki zapachowe są w stanie odtworzyć wszystkie najbardziej wyjątkowe aromaty, począwszy od zapachów gourmand, czyli np kawy, czekolady, czy szarlotki, a skończywszy na zapachach morza, górskich szczytów, świeżej bryzy, deszczu lub świeżego prania. Tych i wielu innych zapachów nie dałoby się odtworzyć korzystając z olejków eterycznych, które tworzone są tylko i wyłącznie z wyselekcjonowanych roślin. Dlatego w przeważającej części to właśnie olejki zapachowe używane są do produkcji świec. Jeśli są wysokiej jakości to świeca, która je zawiera, odwdzięczy nam się cudownym aromatem wpływającym na nasze dobre samopoczucie, polepszenie nastroju, relaks i odprężenie.

